Според Бароуз цената може да се срине още надолу, което да доведе до още по-ниски производствени разходи за соларните панели. "През следващите няколко години ще се появят още предприятия за полисилиции и цените ще бъдат ниски. Daqo (един от световните лидери в сектора) потвърди, че паричните му разходи (производствени разходи без амортизация) ще са приблизително 4.5 долара/кг в новите му съоръжения, така че има място за по-нататъшен спад. Ние прогнозираме цена от 9-10 долара/кг най-вероятно до края на 2024 г.", казва той.
Съществена промяна в пазарните нагласи може да се получи и поради това, че Китай е подложен на сериозни атаки заради трудовата среда в Синдзян и тежката ситуация с човешките права на мюсюлманското население там. Наскоро беше приет спорният документ UFLPA, подписан от президента на САЩ Джо Байдън, заради който се налага ембарго на всичко добито, произведено или внесено от Синдзян-уйгурския регион в Китай. Най-големите полисилициеви мощности в Китай, а и в света, са разположени именно там - тези на компаниите GCL, Daqo, Xinte и Xinjiang East Hope New Energy Co. Което означава, че в САЩ има търсене на некитайски полисилиций, въпреки че в момента най-вероятно подобен трудно може да се намери заради малкото европейски и американски мощности. Най-голямото некитайско предприятие, концентрирано в индустрията с полисилиции, е Wacker Chemie и има две мощности - в Тенеси, САЩ,и в Германия
Най-сериозен проблем към момента може да се окаже евтината електроенергия, от която има нужда едно полисилициево предприятие. В Китай такъв е случаят с достъпните въглищата в Синдзян, като според доклада на МАЕ разликата в цената на електроенергията за индустриалния сектор в Китай спрямо глобалната е 30% в полза на азиатската държава. Средната цена за миналата година в Китай е 70 евро на мВтч, докато в Европа много повече заради кризата с енергийните цени. Това е още един случай, който показва, че ако Европа иска да развива индустрията си, ще трябва да свали цената на производството чрез евтин и достъпен ток. За производство, добив и преработка на полисилиции 40% от цената се определя именно от електроенергията.
За да може да има на пазара соларни панели, за чието производство Китай няма принос, трябва да минат най-вероятно години. А конкретно търсенето на полисилиций, който не е от Синдзян, за момента е почти обречено.