Американската компания "Уестингхаус", която твърде вероятно ще строи 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", представи преди седмица модела си на малък модулен реактор (SMR) AP-300. Тази новина би трябвало да звучи бомбастично и да разгръща нова страница в ядрената енергетика. Малки модулни реактори, енергиен преход, децентрализация на енергийната система, зелена ядрена енергия. Всички тези понятия са обвързани помежду си и носят сходно послание, а технологията за SMR реактори изглежда да е един от ключовете към успешния зелен преход. Именно затова те са и обект на такъв публичен интерес.
[прочети още]Условията за кандидатстване са: - Бенефициенти могат да са физически лица, обитаващи собствено жилище - еднофамилна жилищна сграда или собствено жилище в многофамилна сграда - Финансират се слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване или фотоволтаични системи с опция за включване на система за съхранение на електрическа енергия (напр. батерия) - Финансират се соларни системи с пикова мощност до 10 kW. - Таванът за помощта е 70% от стойността на системата, но не повече от 15 хил. лв. - Доставката и монтажът могат да бъдат финансирани изцяло, но с не повече от 1960.83 лв. Срокът за кандидатстване е 10 ноември 2023 г.
[прочети още]Тази програма е на стойност 200 милиона лева и ще предоставя средства на малки и средни предприятия за изграждане на фотоволтаици и колокирани системи за съхранение на енергия.
[прочети още]Очаква се понижаване от 20% в разходите за производство на фотоволтаици, които ще са на пазара през 2024 г.
[прочети още]Общият бюджет е 200 млн. лв., фирми от почти всички сектори могат да се възползват от безвъзмездното финансиране
[прочети още]Слънчев фотоволтаичен панел Това е устройството, което генерира електрическата енергия, поради което често се нарича и генератор. Той може да бъде както един фотоволтаичен панел, така и свързани стотици или хиляди панели Контролер Това е устройството, което постоянно замерва и контролира работата на фотоволтаичните панели – замерва напрежение, ток, температура и всички други важни параметри. Инвертор Тъй като фотоволтаичните панели произвеждат прав ток (какъвто има в батериите и акумулатора на вашият автомобил), то той следва да бъде преобразуван в променлив, с който вие можете да захранвате вашите електроуреди у дома. Именно това е функцията на инвертора – преобразува произведения ток. Акумулатор за съхранение на произведената енергия Това е един от най-скъпите елементи на тези системи, но той не е задължителен, системата може да функционира без него и всъщност огромната част от изгражданите фотоволтаични системи са без акумулатори. Ще разгледаме по-надолу различните видове и техните предимства и недостатъци. Електромер
[прочети още]Вече няма да се изисква инвестиционен проект при монтаж на фотоволтаични системи с до 20 киловата мощност на покривите на сгради. Това предвиждат промени Закона за устройство на територията, приети на второ четене от парламента.
[прочети още]