ЕЛЕКТРОАПАРАТУРА НИСКО НАПРЕЖЕНИЕ (НН) И СРЕДНО НАПРЕЖЕНИЕ (СН)

ЕЛЕКТРОАПАРАТУРА НИСКО НАПРЕЖЕНИЕ (НН) И СРЕДНО НАПРЕЖЕНИЕ (СН)

виж продукти

Европейски изисквания за безопасност- наредба за мълниезащита на сгради, външни съоръжения и открити пространства

Европейски изисквания за безопасност- наредба за мълниезащита на сгради, външни съоръжения и открити пространства
23 август 2024

 

 

Каква е реалната оценка на опасността ?

 

Климатолози споделят, че в градска среда гръмотевичният облак се формира без видими белези. Според експертът спомогнал за създаването на наредбата за мълниезащита на сгради -над 90% от постройките са с неизправни или изобщо нефункционални гръмоотводни системи. Той призовава общините да се самосезират и да стартират проверки по изправността на съоръженията. Уставът е влязъл в сила неотдавна , а това е основната причина по-старата инфраструктура да разполага с остарели гръмоотводни уредби, които от своя страна са вече ненадеждни.

Междублоковите пространства не са безопасни, а в малките населени места съвсем липсват такъв тип защити, казва друг експерт.

 

 

Какви видове мълниезащита съществуват?

 

Най-общо казано можем да заключим, че съществуват два основни типа защита  – пасивна и активна. Пасивната е конвенционалната мълниезащитна уредба, а активната изпълнява свойството на приемник с изпреварващо действие. Най-масово срещан, но не и единствен бива класическият вариант, който е познат като така наречения „ франклинов прът“ .  Както се подразбира от името му – кръстен е на небезизвесният Бенджамин Франклин, учен и физик – а и не само - който доказва чрез експеримента си с хвърчило, че мълнията е гигантски разряд на статично електричество. Първият в света гръмоотвод дължи заслугата за съществуването си именно на него. Появява се и т.нар „фарадеев кафез“.  В днешни дни на пазара присъства богат набор от различни вътрешни и външни мълниезащитни системи.

 

 

Кога приложението им е необходимо?

 

За жалост България попада в статистиката с висок процент мълнии годишно , а американски изследвания сочат, че бъдещата перспектива е този процент да се повишава паралелно с покачването на температурите в следствие на глобалното затопляне. Както знаем климатичите промени застигат и нашите земи като тук настъпва ключовият момент за преоценка на защитните структури. Не само желателно, ами и задължително е такъв тип защитна уредба да бъде проектирана и монтирана от специалист в тази област.

Всички видове мълниеприемници се регулират от задължителни европейски стандарти, а качествените такива притежават сертификат, който е гаранция за автентичността и дълговечната ефективност. Наредбата издадена от МРРБ гласи, че е задължително изготвянето на доклад в който да бъде упомената изправността на съоръжението, като такъв доклад следва да бъде издаван и при последващо периодично профилактиране.  Същата тази наредба гласи и че е забранено нови сгради да влизат в експлоатация, ако не притежават такъв тип защитен механизъм. Към този момент липсва контролен орган, който да следи стриктно за спазването на наредбата. Отговорността е изцяло възложена на собствениците, а оттук идва и честата неглежираност . Експерт оценява като ниво от първостепенна важност да бъдат училища, детски градини, открити площадки.  Мълниезащитните системи са жизненоважни и за обектите , които помещават чувствителна електроника, каквито са болничните заведения. Към този момент се работи по въпроса за създаването на контролен орган, който да следи прецизното изпълнение на наредби 4 и 8 .  В този ред на мисли - независимо от вида на защитната система – съветваме да се допитате до професионалист и фабрично сертифициран продукт.

Вместо малки модулни реактори - умалени версии на старите АЕЦ

Американската компания "Уестингхаус", която твърде вероятно ще строи 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", представи преди седмица модела си на малък модулен реактор (SMR) AP-300.

прочети още

Финансират се соларни системи с пикова мощност до 10 kW

Преди няколко дни беше официално открита за кандидатстване още една от най-чаканите програми за финансова подкрепа от Плана за възстановяване и устойчивост - програмата за инсталиране на соларни системи за домакинства.

прочети още

Програмата за изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия

Тази програма е на стойност 200 милиона лева и ще предоставя средства на малки и средни предприятия за изграждане на фотоволтаици и колокирани системи за съхранение на енергия.

прочети още

Соларните панели поевтиняват заради срив в цената на полисилиция

Очаква се понижаване от 20% в разходите за производство на фотоволтаици, които ще са на пазара през 2024 г.

прочети още

Компаниите ще получат до 1 млн. лв. за фотоволтаични системи с батерии за собствено потребление

Общият бюджет е 200 млн. лв., фирми от почти всички сектори могат да се възползват от безвъзмездното финансиране

прочети още

Принцип на действие на фотоволтаичната система, основни елементи, видове и особености

Едва ли някой има съмнение, че слънчевите фотоволтаични панели за производство на ток са технологията на бъдещето! Парадоксално, обаче, тази технология е всъщност доста стара и е открита през далечната 1839 г...

прочети още

Фотоволтаици на покривите ще се слагат без инвестиционен проект

Вече няма да се изисква инвестиционен проект при монтаж на фотоволтаични системи с до 20 киловата мощност на покривите на сгради. Това предвиждат промени Закона за устройство на територията, приети на второ четене от парламента.

прочети още