Американската компания "Уестингхаус", която твърде вероятно ще строи 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", представи преди седмица модела си на малък модулен реактор (SMR) AP-300. Тази новина би трябвало да звучи бомбастично и да разгръща нова страница в ядрената енергетика. Малки модулни реактори, енергиен преход, децентрализация на енергийната система, зелена ядрена енергия. Всички тези понятия са обвързани помежду си и носят сходно послание, а технологията за SMR реактори изглежда да е един от ключовете към успешния зелен преход. Именно затова те са и обект на такъв публичен интерес.
[Прочети още]Условията за кандидатстване са: - Бенефициенти могат да са физически лица, обитаващи собствено жилище - еднофамилна жилищна сграда или собствено жилище в многофамилна сграда - Финансират се слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване или фотоволтаични системи с опция за включване на система за съхранение на електрическа енергия (напр. батерия) - Финансират се соларни системи с пикова мощност до 10 kW. - Таванът за помощта е 70% от стойността на системата, но не повече от 15 хил. лв. - Доставката и монтажът могат да бъдат финансирани изцяло, но с не повече от 1960.83 лв. Срокът за кандидатстване е 10 ноември 2023 г.
[Прочети още]Тази програма е на стойност 200 милиона лева и ще предоставя средства на малки и средни предприятия за изграждане на фотоволтаици и колокирани системи за съхранение на енергия.
[Прочети още]